Întrevederi de nivel înalt la Viena: Guvernatoarea BNM, doamna Anca Dragu, a discutat cu guvernatorul Băncii Centrale a Austriei, domnul Martin Kocher

25 Iunie 2026

  Astăzi, 25 iunie 2026, guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei, doamna Anca Dragu, a avut o întrevedere bilaterală la Viena cu domnul Martin Georg Kocher, guvernatorul Băncii Centrale a Austriei (Oesterreichische Nationalbank – OeNB), care este și membru al Consiliului guvernatorilor Băncii C

 


Astăzi, 25 iunie 2026, guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei, doamna Anca Dragu, a avut o întrevedere bilaterală la Viena cu domnul Martin Georg Kocher, guvernatorul Băncii Centrale a Austriei (Oesterreichische Nationalbank – OeNB), care este și membru al Consiliului guvernatorilor Băncii Centrale Europene.

Discuțiile au vizat consolidarea cooperării dintre cele două bănci centrale, parcursul european al Republicii Moldova, stabilitatea macroeconomică, dezvoltarea infrastructurii moderne de plăți, precum și aprofundarea colaborării în cadrul platformelor internaționale.

Doamna Anca Dragu a prezentat progresele realizate de BNM în procesul de aliniere a cadrului național de reglementare și supraveghere financiară la standardele Uniunii Europene, inclusiv în domeniul bancar, al sistemelor de plăți și al consolidării cadrului instituțional. Un accent aparte a fost pus pe integrarea Republicii Moldova în Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), decizie luată la Bruxelles pe 6 martie 2025, și pe dezvoltarea sistemului național de plăți instant MIA, creat de BNM - proiecte care contribuie la modernizarea infrastructurii financiare și la conectarea Republicii Moldova la spațiul european de plăți.

„Integrarea europeană înseamnă, pentru Banca Națională a Moldovei, un proces concret de transformare instituțională: reguli mai clare, supraveghere mai solidă, infrastructuri financiare moderne și un sector financiar capabil să susțină încrederea, stabilitatea și dezvoltarea economică. Dialogul cu băncile centrale din Uniunea Europeană este parte a  acestui proces, iar schimbul de experiență ne ajută să construim instituții mai puternice și mai bine conectate la standardele europene. Vom continua să contribuim, prin mandatul nostru, la modernizarea sectorului financiar, în beneficiul cetățenilor și al economiei Republicii Moldova”, a subliniat doamna Anca Dragu.

Guvernatoarea BNM a apreciat, de asemenea, sprijinul Băncii Centrale a Austriei pentru „Joint Vienna Institute” (JVI) , un important centru regional de instruiri din Viena. Acest centru, susținut de câteva organizații internaționale (inclusiv Fondul Monetar Internațional), autoritățile din Austria și donatori bilaterali,   contribuie semnificativ la consolidarea capacităților instituționale ale băncilor centrale (inclusiv BNM) și ale autorităților publice din regiune.